Tajemství vesmíru Speciál: Minulost i budoucnost dobývání Marsu

Tajemství vesmíru Speciál léto 2014
Unikátní speciál časopisu Tajemství vesmíru, který je zaměřen na poznávání a dobývání Marsu. Najdete v něm historii průzkumu rudé planety dalekohledy i družicemi, zjistíte, které mise byly úspěšné a které ne nebo co nás čeká za rizika při budování stálé základny

Pětačtyřicet let po přistání člověka na Měsíci oprašuje NASA postupně svůj desítky roků starý nápad na pilotovanou výpravu k Marsu. Její scénář vznikl ještě v době, kdy Apollo stálo pevně na matičce Zemi. Jenže časy se změnily a rudá planeta upadla na dlouhou dobu v zapomnění, alespoň pokud jde o výsadek kosmonautů.

Cesta na Mars totiž vůbec není jednoduchá. Nejde přitom jen o peníze, ale zejména o délku meziplanetárního letu a rizika spojená s dlouhým pobytem v kosmu. Astronauti by museli čelit silnému kosmickému záření, při cestě by se nesmělo nic zásadního pokazit a nelze vynechat ani psychologickou otázku, zda spolu posádka dokáže tak dlouho vydržet.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Inženýři pak řeší, umíme-li na Marsu vůbec přistát. Na rozdíl od Měsíce má totiž řídkou atmosféru, která modul s kosmonauty nezbrzdí stejně účinně jako plynný obal Země. Na druhou stranu je však příliš hustá, než abychom ji mohli zcela ignorovat. Řešením by bylo nesestupovat na povrch planety. Jenže pokud bychom zůstali pouze pár dnů či týdnů na její oběžné dráze a poté se vrátili domů, má taková výprava cenu? K čemu by bylo poslat k Marsu lidskou posádku a pak se na něj jen dívat ze stokilometrové výšky? Nešlo by o pouhou misi pro misi? Co by nám dala?

Nejen NASA, ale i řada soukromých firem, jež se – alespoň rétoricky – na rudou planetu chystají, si klade spoustu otázek. Přiznejme si však, že odpověď na mnohé z nich nebudeme znát, dokud se ke čtvrtému členovi Sluneční soustavy nevypravíme. A přestože jsou některé společnosti velmi optimistické, nezvládneme to dříve než zhruba za dvacet či třicet let. Co se jeví na papíře snadné, nemusí totiž ve skutečnosti vůbec fungovat.

CuriosityRover Curiosity brázdí povrch Marsu právě teď

Uklidnit nás může alespoň fakt, že se mnozí pozemšťané přistání na Marsu dočkají. Alespoň to tvrdí NASA. Jen zapomněla dodat, jestli se to týká nás, našich dětí, či vnuků. Do té doby budeme se zatajeným dechem sledovat robotické průzkumníky, jak si brázdí cestu písečnými dunami a vrtají, analyzují a fotí povrch rudé planety, na níž kdysi v minulosti možná existovaly podmínky vhodné pro život.

Vydejte se s námi na výpravu k Marsu pohledem jednoho z největších českých odborníků na kosmonautiku Tomáše Přibyla, který je stálým autorem našeho časopisu.

Podrobný obsah letního speciálu NA MARS!