Tajemství vesmíru 11/2015: Filmový trhák Marťan, fikce vs. realita

Tajemství vesmíru 11/2015
Sci-fi Marťan je víc „sci“, tedy „science“, než „fi“ neboli „fiction“. Při sledování filmu nebo četbě knihy je také třeba trošku přimhouřit oči, přesto máme před sebou jedno z nejlepších dosavadních děl v dané kategorii

Pro ty, kdo knihu nečetli a film neviděli: Silná bouře přinutí k evakuaci posádku mise Ares 3 – třetí pilotované výpravy na Mars. Marka Watneyho však při nuceném ústupu srazí uvolněná komunikační anténa a zničí jeho zařízení pro sledování životních funkcí – ostatní astronauti se proto domnívají, že zahynul. Watney na rudé planetě osamí a jeho jedinou nadějí zůstává následující výprava Ares 4, která má dorazit za čtyři roky. Jenže zásoby potravin mu vystačí na pouhých pár měsíců a navíc nemá k dispozici žádný prostředek pro spojení se Zemí…


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Filmu i knize lze vytknout spíš nepravděpodobnost než nereálnost. Jediná opravdu zásadní nepřesnost se týká bouře na Marsu. Různé další detaily – nad nimiž puntičkáři významně povytáhnou obočí – si ovšem můžeme při troše fantazie představit jako reálné: ať jde o podobu a funkci hardwaru, či o technologické možnosti.

Uměleckou licencí je například pohyb astronautů po Marsu. Ve skutečnosti by se trochu podobal chůzi po Měsíci, kde panuje pouhá šestina zemské gravitace. Marsovská přitažlivost dosahuje 40 % té naší, takže by lidé na rudé planetě spíš „poskakovali“. I režisér Ridley Scott připustil, že si v tomto bodě situaci zjednodušil a že pohyby posádky jsou ryze pozemské.

Zásadní nedostatek filmu spočívá ve zkratce. Přestože i kniha místy působí jako „určeno především pro znalce“, autor Andy Weir v ní mnohé vysvětluje. Divák je ovšem v nevýhodě. Jak je například možné, že se raketa pro následující misi Ares 4 už nachází na Marsu? Kde je její posádka? A jak se na planetu dostane? Odpověď zní jednoduše: Astronauti přistávají a startují ve dvou různých lodích. Odletové plavidlo pro další expedici zamíří na Mars s předstihem především ze dvou důvodů: Posádka ví jistě, že na ni čeká nepoškozený návratový stroj, a navíc může loď dosednout s prázdnými nádržemi – a během několika let si pohonné látky vyrobit z místní atmosféry. Ostatně děj se odehrává v roce 2035, nikoliv dnes.

Celý článek najdete v aktuálním vydání Tajemství vesmíru 11/2015