Radost z poznání
Svět OBRAZEM 12/2012 – Malý Tibet: Kde leží perla Himaláje?
Vážení čtenáři,
14. listopadu nastalo jediné letošní zatmění Slunce. K obyvatelům severoaustralského Queenslandu se přidaly desítky tisíc turistů i astronomů z celého světa, kteří si jedinečnou událost nemohli nechat ujít. Obloha nezklamala, a tak se všichni mohli kochat přesně čtyři minuty a dvě sekundy, po které se krajina zahalila do zvláštního šera.
Elektronická verze:
Samotná zatmění Slunce nejsou až tak vzácným jevem: obvykle k nim dojde i několikrát do roka. Háčkem pro pozorovatele ale je, že ne vždy dochází k zatměním úplným, v závislosti na úhlové velikosti Měsíce rozlišujeme ještě zatmění prstencová, hybridní a částečná. Navíc pás totality – jak se říká pásu, ve kterém lze úplné zatmění Slunce pozorovat – bývá široký jen několik málo stovek kilometrů. Průměrně tak na jednom místě nastává úplné zatmění Slunce jednou za 360 let.
Většina slunečních zatmění navíc trvá pouze chvíli, kolem tří minut, to nejdelší bylo pozorovatelné sedm a půl minuty. Když k tomu připočteme nejistotu jasného počasí i to, že pruh zatmění může vyjít na oceán či jiná nedostupná místa, stane se tento astronomický úkaz rázem docela vzácným. I letos byla délka pásu zatmění téměř patnáct tisíc kilometrů, ale většina se táhla přes Tichý oceán a na pevninu zasáhl právě jen v australském Queenslandu, respektive jeho severním výběžku, Yorském poloostrově.
K tomu, aby nastalo zatmění Slunce, musí být splněno několik podmínek: Měsíc musí být v novu a zároveň v jedné přímce se Sluncem. Samotný jev je umožněn tím, že Měsíc je zhruba čtyřistakrát menší než Slunce, ale současně je čtyřistakrát blíže. Proto je relativní velikost obou objektů na nebesích stejná.
Avšak nebylo tomu tak vždy – před stovkami milionů let byl Měsíc příliš blízko Zemi na to, aby zakryl celý sluneční kotouč, a protože díky slapovým jevům se jeho oběžná dráha od Země pomalu vzdaluje, za zhruba 1,4 miliardy let nastane poslední zatmění Slunce. Do té doby ale ještě máme dostatek šancí vesmírné divadlo spatřit. Pokud tedy mezitím nenastane konec světa, se kterým mnohé dávné civilizace právě zatmění Slunce často spojovaly.
Hezké čtení přeje Jan Miklín, šéfredaktor