Nový speciál II. světová: Největší esa

II. světová Speciál zima 2014
Nový speciál 2. světová se zaměřením na esa této války, ať už na zemi, ve vzduchu nebo na vodě. Hans-Ulrich Rudel, Arnošt Steiner, Donald Macintyre, Ivan Kožedub, Hirojoshi Nishizawa...

Ani sláva, které se těšila nejlepší esa druhé světové války, mnohým z nich nepomohla dožít se míru. Není tomu tak dávno, co nadšenci vojenské historie se zatajeným dechem pozorovali vyzvednutí ostatků největšího tankového esa Kurta Knispela, který padl až na samém konci války 28. dubna 1945 na jižní Moravě. Naproti tomu Otto Carius, druhý nejúspěšnější tankista německého Wehrmachtu, nejen že válku přežil, ale kromě rozdávání podpisů sběratelům dodnes příležitostně vydává léky ve své lékárně. V přehledových žebříčcích nejúspěšnějších es na posledních stranách tohoto časopisu se můžete sami podívat, komu přisoudila válečná fortuna život, a komu smrt.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Až si budete žebříčky pročítat, jistě i vás zarazí fakt, že jim zcela vládnou němečtí vojáci, přičemž nejlepší zástupce jiných armád deklasují opravdu značným rozdílem. Zatímco Erich Hartmann jako stíhací „eso es“ docílil neuvěřitelných 352 vzdušných vítězství, nejlepší spojenecký pilot Ivan Nikitovič Kožedub měl na kontě „pouhých“ 62 zářezů a američtí nebo britští piloti ještě méně. Proč tomu tak bylo, se můžete dočíst v článku, který se věnuje právě počítání sestřelů stíhacích es.

Prakticky jedinou oblastí, ve které nedominují němečtí vojáci, je snajperská válka, která se stala jednoznačnou doménou mužů sloužících v Rudé armádě. Vlastně nejen mužů, ale v nemalém počtu i žen. Dobrým příkladem může být Ukrajinka Ljudmila Pavličenková, která během zhruba ročního působení na frontě dokázala zlikvidovat 309 protivníků, což ji jako nejlepší ženu řadí až na pomyslné 23. místo v žebříčku druhoválečných sovětských odstřelovačů. Podobnou úspěšnost vykazovali i sovětští zdravotníci a zdravotnice, z nichž mnozí dokázali z frontových linií odtransportovat vlastní silou nebo za pomoci psích spřežení stovky raněných spolubojovníků.

Všem těmto obdivuhodným výkonům se věnuje nový speciál časopisu II. světová, který právě držíte v ruce. Přejeme vám klidné a poučné čtení o mimořádných lidských výkonech, které se snad již nikdy nebudou v Evropě opakovat.

Podrobný obsah aktuálního vydání