Radost z poznání
Nové vydání 100+1: Ukradl Edison Teslovy vynálezy?
Vztah Nikoly Tesly a Thomase Edisona bude svět vzrušovat ještě mnoho desetiletí, ne-li staletí. Ostatně, čelní střety dvou géniů vždycky vykřesají velké příběhy, na kterých si historie – přiznejme si, trochu bulvárně – smlsne. Obvykle nejde jen o střet dvou kopií téhož ega. Naopak, často se srazí dva kolosální protichůdné principy.
Michelangelo se prý nesnášel s Leonardem da Vinci. Divíte se? Neúnavný a poctivý dříč žijící v nepříliš úspěšných osobních vztazích asi nemohl mít moc pochopení pro zázračného a obdivovaného muže, který svůj život doslova proflákal na několika skvělých dílech a hromadě skic. A co taková nevraživost mezi Giuseppem Verdim a Richardem Wagnerem? Ačkoliv se prý osobně nikdy nesetkali, vzájemně o své hudbě mluvili jako odpadu. Ostatně, jak by se mohli milovat dva titáni zosobňující protichůdné tradice? Jeden dovršil tu vášnivě italskou, plnou života, barev a zvratů, zatímco za druhým se rozvinula germánská pompéznost, vznešenost a tragičnost.
Do této mlýnice velkých principů zmíněný Tesla s Edisonem skvěle zapadají. Tesla byl muž fantastické intuice s výborně kombinujícím mozkem. Použijeme-li přirovnání z oblasti hudby, byl to houslový virtuos, který tvoří skvělé melodie jen tak, při cvičení, protože to neumí jinak. Naproti tomu Edison byl pracovitý a inteligentní byznysmen, něco jako dirigent dechovky, který umí odhadnout, co budou lidi na bále chtít slyšet. A že si občas někde přivlastní cizí skladbičku? Ale jděte – co by člověk neudělal pro peníze? V našem článku se nicméně dočtete, za co všechno těmto dvěma mužům vděčíme.
Další témata z aktuálního čísla:
- Nesmrtelné buňky
- Bolest, krev a extáze
- Rudá pýcha Austrálie
- Jak přežít únos
- Cestování v čase