100+1 zahraniční zajímavost 2/2015: Kontroverzní nové divy světa

100+1 zahraniční zajímavost 2/2015
Kontroverzní nadace New7Wonders vyhlásila loni začátkem prosince sedm nových divů světa v kategorii měst. Výsledky mnohé překvapily – v některých případech se totiž jedná o poměrně málo známá místa. UNESCO přitom dává od ankety ruce pryč

Výsledky zmíněné celosvětové internetové ankety vzbudily vlnu odporu. A nikoliv poprvé – před sedmi lety se v rámci stejného projektu rozhodovalo o sedmi divech světa, v roce 2011 pak o sedmi přírodních divech. Už při prvním hlasování se od akce distancovala Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, tedy UNESCO, spravující seznam světového dědictví. Prohlásila tehdy, že se jedná o soukromý podnik, který vyjadřuje pouze názory uživatelů s přístupem k internetu, nikoliv celého světa: „Tato iniciativa nemůže žádným významným a udržitelným způsobem přispět k ochraně míst zvolených veřejností.“


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Do hlasování se v roce 2012 přihlásilo 1 200 měst a na konci lidé vybírali ze čtrnácti finalistů. Asii zastupovaly Bejrút, Dauhá, Kuala Lumpur a Vigan, Latinskou Ameriku Havana, La Paz, Mexico City a Quito, Evropu ve finále reprezentovaly Barcelona, Londýn a Reykjavík a zbylou trojici tvořily jihoafrický Durban, americké Chicago a australský Perth.

U zrodu ankety stál švýcarsko-kanadský filmař a cestovatel Bernard Weber a jeho nadace New7Wonders. Internetové hlasování je z principu pochybné a podle expertů mohlo být zneužito k lákání turistů – prý se to projevilo v hlasování milionů Brazilců, Indů a hlavně Jordánců, kteří dokázali zaregistrovat dvakrát více hlasů, než čítá celá populace jejich země.

Jaké nové divy světa jsou a mnoho dalšího najdete v aktuálním vydání 100+1