Radost z poznání
100+1 zahraniční zajímavost 17/2014: Odkud přišli záhadní Etruskové?
Etruská civilizace, která se vyvíjela na území Itálie přibližně od 8. století př. n. l. a která později položila základ kultury římské, dodnes nepřestává udivovat svou vyspělostí. Etruští inženýři patřili k vynikajícím stavitelům měst a propracovaných vodovodních systémů a etruská sochařská díla – například proslulá Vlčice kapitolská nebo Apollon z Veji – se zařadila mezi opravdové perly starověkého umění. Přesto o původu této civilizace víme pramálo. Stejně jako o jejich tajemném jazyku, jehož jedna část vycházela z řecké abecedy, druhá má však, stejně jako geneze Etrusků, původ neznámý.
Ne náhodou se etruská kultura vyvinula právě ve střední Itálii. Hlavní vliv na to mělo zdejší naleziště železa, které v té době představovalo jeden z nejvzácnějších kovů. K toskánským břehům připlouvaly lodě ze všech částí Orientu a obchodníci skupovali železo ve velkém. Etruská civilizace se tak stala velmocí celého Středomoří.
Etruskové žili v samostatných městských královstvích, která spojoval společný jazyk, náboženství a kultura. Avšak právě fakt, že neměli jednotný silný stát, nakonec vedl k jejich zániku. V 5. století př. n. l. vyplenili města na severu Keltové, ta na jihu padla pod nadvládu řeckých kolonizátorů a města v centru Itálie pak dobyli Římané. Ti od Etrusků převzali nejen architekturu, kulturu a náboženství, ale rovněž první vládce – samotní králové raného Říma se totiž pyšnili etruským původem. Čím více však rostla moc Říma, tím rychleji etruská civilizace umírala. Nezávislost Etruskové definitivně ztratili v 1. století př. n. l., kdy se přestal používat jejich jazyk a všechna jejich města pohltila Římská říše.
Více si o Etruscích a dalších tématech můžete přečíst v aktuální 100+1 zahraniční zajímavost 17/2014