Radost z poznání
100+1 historie 3/2015: Byl Karel IV. víc Čech nebo Němec?
Když se v anketě o největšího Čecha umístil na prvním místě Karel IV., nikoho to nejspíš nepřekvapilo. Tak úspěšnou mezinárodní i domácí politikou a kariérou, takovým respektem a moudrostí se patrně žádná z našich historických osobností pochlubit nemůže. Karlova univerzita… Karlův most… korunovační klenoty… I kdybychom nechtěli, jeho dědictví nás provází dodnes.
Jenže stejně jako nedokážeme jednoznačně říct, zde je pražský německý Žid Franz Kafka opravdu „náš“, měli bychom se zamyslet i nad tím, jak se skutečně ve své době vnímal náš „Otec vlasti.“ Právě tomuto tématu se věnujeme v článku Adama Ervina. Možná to odpoví i na naše vlastní otázky po smyslu a podobě vlastenectví.
Hranice se stírají – mezi lidmi i mezi státy – a to je dobře. Pomalu ale jistě začíná být jedno, zda jste se v zemi, v níž žijete, narodili, zda mluvíte jejím jazykem, nebo zda tu máte předky. Jediné, na čem záleží, jsou vaše činy. Karel IV., jehož krev byla jen z jedné čtvrtiny česká, se nezapomenutelným „Otcem vlasti“ stal jen a pouze proto, že o to stál…
Tak už neotálejte a otevřete nové vydání 100+1 historie 3/2015!