Radost z poznání
Vánoční speciál 100+1: Neznámé příběhy slavných
Máloco je tak poutavé jako příběhy lidí – a to nejen těch slavných. Nalézáme v nich totiž napětí a drama, ale také poznání, inspiraci i vlastní motivaci. Začněme třeba vědci a vynálezci, bez jejichž geniálních vizí a obdivuhodné píle by náš svět dnes nebyl tím, čím je. Přitom se mnoho z nich ve své době potýkalo s neporozuměním a jejich příběhy jsou pro nás dnes často až těžko uvěřitelné. Jako třeba případ Gregora Johanna Mendela, který byl po předložení svých zákonů dědičnosti obviněn z podvádění. Nebo kauza maďarského lékaře Ignaze Philippa Semmelweise, který zaplatil za svou urputnou snahu o záchranu rodiček, jež zbytečně umíraly kvůli nedostatečné hygieně porodníků, dokonce životem.
Příběhy géniů současnosti už tak drastické konce nemívají. Ani ony ale nepostrádají píli a vytrvalost a dokonce i čistý altruismus, jako v případě britského fyzika Timothy John Berners-Leea – „stvořitele“ webu, který svůj vynález nikdy nepovažoval za geniální komerční tah, ale za nástroj rozšiřování svobody a dar lidstvu. A ani tyto novodobé příběhy nepostrádají nezlomnou vůli a obdivuhodnou vytrvalost, jejímž dokladem je život světoznámého kvantového fyzika Stephena Hawkinga, který už desítky let vítězí v boji se svou zákeřnou nemocí a přes všechny obtíže nadále šíří své geniální myšlenky.
Desítky let vítězil také legendární silák Gustav Frištenský, a to v téměř deseti tisících zápasech. Frištenského síla ovšem nespočívala jen ve svalech. Jeho životní příběh je výjimečný rovněž nezlomným vlastenectvím, nespoutanou svobodomyslností a nevídaným mecenášstvím. Což se tedy nedá říct o proslulém gangsterovi Divokého západu, Jesse Jamesovi. Nelítostný lupič a vrah si pověst neohroženého rebela, co bohatým bral a chudým dával, rozhodně nezasloužil. Příběhy nabité odvahou, obzvlášť pokud se v nich najde i nějaká ta dramatická chvilka, patří prostě vždy knejoblíbenějším. To potom hltáme každé slovo v očekávání dalšího vývoje a na konci příběhu se můžeme dokonce cítit třeba i obohaceni už zmíněnou inspirací a motivací. K takovým příběhům jistě patří závod Amundsena a Scotta o prvenství v dosažení jižního pólu, který na jedné straně skončil zaslouženým vítězstvím a straně druhé nesmírně smutným, zoufale prohraným zápasem o život.
Jak se také dočtete, zcela nový příběh o odvaze (možná až hraničící s hazardem) a plnění velkých snů by se měl odehrávat právě v těchto dnech. Pokud totiž vše proběhlo podle plánů Rudolfa Krautschneidera, měl by se už nyní tento český mořeplavec plavit na vlastnoručně postaveném voru přes Atlantik. Sám v oceánské pustině, odkázaný pouze na větry a mořské proudy a na vlastní zásoby naložené na jednoduchém plavidle. Držme mu palce, ať je jeho výprava završena šťastným zakotvením.
Věříme, že speciální vydání stoplusjedničky sestavené z pozoruhodných příběhů rozmanitých osobností pro vás zkrátka jistě bude čtením, při němž budete hltat nové vědomosti, ale hlavně se budete dobře bavit.