Příroda 3-4/2016: Divokou Austrálií s lovcem krokodýlů

Příroda 3-4/2016
Napadlo by vás, že se ještě dnes někdo může živit jako kovboj? A ještě k tomu v Austrálii? Dnes ovšem tato práce nezahrnuje jen starost o stáda dobytka, ale také třeba odchyt lidožravých krokodýlů. Více se dozvíte v rozhovoru s australským kovbojem Mattem Wrightem

Jste hlavní postavou přírodovědného seriálu Australský kovboj, který má v angličtině název Outback Wrangler. Zatímco druhé slovo v zásadě skutečně označuje kovboje, podstatný výraz Outback českému divákovi unikne. Můžete popsat, co se za ním skrývá?

Termín „Outback“ se používá k popisu pustoty, odlehlosti a obrovských vzdáleností v australském vnitrozemí. Spousta lidí, hlavně ti, kteří žijí ve městech, se sem nikdy nedostane, takže o Outbacku moc neví. Ti, kdo se jako já v těchto místech narodili, zemi respektují a jsou šťastní, že tady pořád vládne příroda. Je zde krajina nedotčené krásy a nedozírné oblasti, kde člověk může najít pokoj. Pro mě je to nejlepší místo na Zemi. Je to domov a místo, kde můžu dělat to, co dělat chci.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Vyrostl jste na dosah australské divočině. Je to důvod, proč jste se stal moderním honákem dobytka?

Od mala jsem zbožňoval kontakt s přírodou a to že dnes pracuji se zvířaty a díky tomu se dostávám na nejrůznější místa světa, je pro mě naplněním dětského snu. Pociťuji jako obrovskou výsadu, že jsem svou dětskou zálibu dokázal přeměnit v zaměstnání. To ale jen ukazuje, že když tvrdě pracujete v souladu se svou vášní a ambicemi, je možné všechno.

Jaké jsou typické úkoly současného honáka v australské pustině?

V ohnisku mého zájmu jsou pořád stáda dobytka, ale stále víc také krokodýli. Právě teď mířím na výpravu při níž budeme sbírat krokodýlí vejce. Tato akce je součástí rozsáhlého záchranného programu, jenž má za cíl zachránit populaci krokodýlů mořských. Na nedostatek činnosti si v žádném případě nestěžuju…

Celý rozhovor a mnoho dalších témat najdete v aktuálním vydání Přírody 3-4/2016