Válka REVUE 11/2012 – Letecká kavalerie útočí. Jak bojovala americká elita ve Vietnamu?

Válka REVUE 11/2012 – Letecká kavalerie útočí. Jak bojovala americká elita ve Vietnamu?
Jedenácté vydání magazínu Válka REVUE bude v prodeji od 19. října 2012. Elektronickou verzi hledejte ve čtečce iReader již nyní.

Vážení čtenáři,

při myšlence na 1. světovou válku každému vytanou na mysli kulomety a zákopy, druhou světovou válku charakterizují kobercové nálety a tankové bitvy a za symbol vietnamské války lze považovat napalm a americké vrtulníky.

Tyto výdobytky moderní techniky umožňovaly americkým jednotkám dostávat se do jinak nepřístupných oblastí pokrytých džunglí, efektivně bojovat proti severovietnamské armádě a napadat zásobovací trasy bojovníků Vietkongu. Nejslavnější jednotkou, která bojovala ve vietnam-ské válce od jejího počátku až do samého konce, byla 1. jízdní divize (aeromobilní), jež se zúčastnila všech hlavních operací konfliktu od bitvy v údolí Ia Drang, přes operaci Pershing až po závěrečné boje na počátku 70. let.

Zatímco válka ve Vietnamu se rozbíhala poměrně pomalu, oba světové konflikty vypukly ve velmi krátké době. Obě střetnutí si byla v řadě aspektů podobná, v jiných se zase zásadně lišila. V srpnu 1914 se Britové střetli s postupujícími Němci již necelé tři týdny po vypuknutí války u belgického Monsu, ve 2. světové válce panoval na západě klid po dobu delší než půl roku! Spojenci zkrátka čekali a čekali, až si nepřítel poradí se slabým Polskem a dostatečně se připraví na západní tažení... Místo toho, aby sami zaútočili na Německo, spokojili se se zásobováním Finska napadeného Rudou armádou a pokusili se ovládnout Norsko a odříznout tak Hitlera od dodávek švédské železné rudy. Nepodařilo se jim však zachránit ani Norsko ani Finsko a na západě rychle utrpěli drtivou porážku...

Mgr. Jan Čurda, šéfredaktor