Radost z poznání
Extra PC 11/2012 – Proč je ten počítač zase tak pomalý + Jak šéfredaktor Honza Čarek šéfoval z postele
Vážení čtenáři,
jak jste si jistě sami všimli, přišel větrný, chladný podzim a s ním i období viróz. Ty se kupodivu často nevyhnou ani takovým odolným a atletickým typům, jako jsou počítačoví redaktoři, kteří tráví celé dny za pracovním stolem, zdravé smažené jídlo si objednávají obvykle s donáškou a oblíbená relaxační činnost ve volném čase obnáší další sezení u toho stejného počítačového stolu a celonoční hraní her. A tak se stalo, že jsem přes veškerá preventivní opatření a zdravý životní styl dostal chřipku, a to přesně na začátku uzávěrkového týdne.
A jelikož časopis do tiskárny prostě musí, nemohl jsem si dovolit luxus v podobě nemocenské. Tedy mohl, jenže časopis by nevyšel, vy byste neměli co číst a já potažmo později neměl co jíst. Proto jsem spolykal hrst růžového štěstí, zatnul zuby a v pondělí ráno se s úsměvem pustil do práce.
Díky dnešním technologiím můžeme některá povolání plnohodnotně vykonávat i s chřipkou, přímo z postele.
Nechápejte mě špatně, já si vůbec nechci stěžovat. Spousta lidí musí pracovat ve všelijakých podmínkách, ať jsou zdraví, či nemocní, ať leje, nebo padají trakaře. Tento text chci naopak věnovat rozvaze nad tím, v jak skvělé době se nacházíme a jaké máme v každodenním životě k dispozici pozoruhodné technologie. Většinu týdne, než jsem byl z nejhoršího venku, jsem totiž nemusel vytáhnout paty z bytu, potažmo postele. Díky firemní VPN síti jsem se bez problémů dostal k potřebným materiálům na serveru, s kolegy, autory i nadřízenými jsem komunikoval pomocí všech možných elektronických metod. Urgentní věci jsem řešil mobilem, drobnosti pomocí Skypu nebo Gtalku a složitější věci emailem. Některé opravy jsem ukládal rovnou do poznámek v PDF na serveru, systémové věci pak zaznačoval do sdíleného cloudového redakčního systému.
Vše pohodlně pod peřinou jen za pomocí mého malého 13" notebooku s výkonem plnohodnotného kancelářského počítače. Z postele do redakce mě nakonec vytáhla až poslední fáze – analogové korektury, které se dělají tradičně červenou fixou na papír.
Někteří by mohli namítnout, že občasná viróza je přirozený očistný proces našeho těla, který máme léčit hlavně klidem a bylinkovým čajem. Žijeme ale v době, kdy toto není vždy možné. Proto je skvělé, že máme technologie, které nám v nelehkých situacích mohou výrazně pomoci.
A vzhledem k tomu, že toto byl poslední článek, který chyběl dotáhnout, mohu se teď konečně odkutálet domů a chorobu pořádně vyležet. Hodně zábavy a pohody při čtení tohoto čísla vám přeje
Jan Čarek, šéfredaktor Extra PC