Radost z poznání
Tajemství vesmíru 11/2012 – Kdo vyhraje bitvu o Měsíc? Od poslední návštěvy uplynulo 40 let
Vážení čtenáři,
15. října uplynulo 15 let od startu sondy Cassini, která se v roce 1997 vydala zkoumat planetu Saturn, její prstence a měsíce. A nejen to: společně s ní letěl i výsadkový modul Huygens, který přistál v roce 2005 na povrchu měsíce Titan, jediného, jenž má ze všech známých měsíců atmosféru. Dnes patří Cassini k nejúspěšnějším misím NASA a stejně jako rovery Spirit a Opportunity nebo oba Voyagery pracuje déle, než se očekávalo. Primární mise byla ukončena v roce 2008, poté byla prodloužena o dva roky a nakonec až do roku 2017.
Díky Cassini máme k dispozici tisíce unikátních snímků, z nichž ty první doslova vyrazily nám, běžným pozemšťanům, dech. K nim patří i levý obrázek. Není sice nijak aktuální – byl pořízen již 9. května 2007 – ukazuje však Saturn v celé jeho kráse včetně stínu, který vrhá na prstence. Je to výrazný pokrok od poslední návštěvy Saturnu před více než třiceti lety, kdy kolem něj proletěly sondy Voyager 1 a 2 a Pioneer 11. Na pravé fotografii vidíte podobný pohled na planetu z roku 1980, kdy Voyager 1 Saturn po průletu opouštěl. Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů a v přímém srovnání je patrné, že fotografická technika od té doby výrazně pokročila.
Elektronická verze:
Fotografie je složena ze 45 obrázků – 15 v červeném spektru, 15 v modrém a 15 v zeleném – pořízených zhruba v rozmezí dvou hodin a zobrazuje Saturn v pravých barvách. Cassini byla v tu dobu vzdálena přibližně 1,1 milionu kilometrů od „povrchu“ planety (vnějších vrstev atmosféry). Misi Cassini-Huygens, stejně jako Voyagerům a Pioneerům, se budeme podrobněji věnovat v příštím vydání.
Příjemné čtení Tajemství vesmíru přeje Petr Broža