Radost z poznání
Speciál Tajemství vesmíru: Přelomové události roku 2014
Letošní rok bude na události ve vesmíru velmi bohatý. K Marsu dorazí dvě sondy (americká a indická), po Měsíci se už prohání čínské vozítko, proběhne první test lodi Orion a soukromé společnosti finišují s technologiemi pro kosmické cesty turistů. Sonda Opportunity oslavila desáté výročí putování po Marsu, stejně jako už deset let létá okolo Saturnu sonda Cassini.
Lidé se však nehodlají zastavit. Už nyní přemýšlejí nad plány a možnostmi, jak průzkum vesmíru posunout ještě o úroveň dál. A tak se můžeme seznamovat s koncepty průzkumu podpovrchového oceánu na Jupiterově měsíci Europa pomocí kryobota, s 3D tiskárnami, které budou tisknout náhradní díly na planetárních základnách, s gravitačním traktorem, jenž odvrátí hrozbu střetu asteroidu se Zemí, či s nafukovací vesmírnou lodí.
Ale ani astronomové nezahálejí: stavějí stále větší a větší pozemní dalekohledy, které dohlédnou dále do vesmíru, či kosmické teleskopy, jež budou zase lovit třeba exoplanety a hledat na nich stopy života. Na sklonku roku 2013 se do vesmíru vydala sonda Gaia, která má za úkol měřit přesnou polohu jedné miliardy hvězd, načež vznikne referenční model Mléčné dráhy. V roce 2018 pak odstartuje dalekohled Jamese Webba, který by měl určitým způsobem nahradit (či doplnit) stále vynikající teleskop Hubble.
Bigelow Aerospace chce na oběžné dráze dtavět nafukovací kosmické stanice
Jediný problém, který ohrožuje průzkum vesmíru, tak představuje nedostatek financí. Američané i Rusové se potýkají se škrty v rozpočtech, z čehož těží částečně Čína – ta má zdrojů naopak dostatek a neustále dokazuje, že se stala třetí kosmickou velmocí, s níž je třeba počítat. Otázkou zůstává, jak bude poznatky získané na svých vědeckých misích sdílet s ostatním světem, aby z nich měli užitek všichni.