Nový časopis Zbraně: M16/M4 – Končí éra slavné útočné pušky?

Zbraně 1/2013
Americká útočná puška M16 patří mezi nejrozšířenější pěchotní zbraně na světě a právě díky ní se tak rozšířil náboj ráže 5,56 mm. Jedná se však o nesmírně kontroverzní zbraň. A právě proto jsme si ji vzali na mušku v první vydání nového časopisu Zbraně

Právě vychází zbrusu nový časopis z nakladatelství Extra Publishing věnovaný výhradně zbraním, jejich konstruktérům a nasazení v boji od 2. poloviny 19. století až do současnosti. Každé dva měsíce v něm najdete neotřelé reportáže a rozhovory, detailní profily slavných i neznámých zbraní, stejně jako drobnější texty zaměřené na dobové artefakty a zajímavosti.

Proč věnujme zvláštní pozornost právě zbraním? Protože jsou to právě ony, jež měly ve všech válkách lidstva naprosto zásadní vliv na to, která ze stran vyjde z konfliktu vítězně. Odvaha proti dešti kulometných střel nestačí, jak si ostatně můžete přečíst v článku o prvním nasazení kulometů.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!


Časopis však začínáme reportáží z Vojenského muzea na demarkační čáře v Rokycanech, kam jsem se vypravil na vlastní kůži poznat legendární sovětský tank T-34. A přestože jsem pro krátkých 15 minut jízdy v „téčku“ strávil dlouhých 12 hodin ve vlacích Českých drah, stálo to za to. Jízda v druhoválečném obrněnci je zkrátka velkým adrenalinovým zážitkem.

Ani ten se ale pochopitelně nemůže rovnat napětí, jaké zažíval tankista Karel Urbánek během bojového nasazení v srpnu 1968. V našem rozhovoru zavzpomínal na svou službu u 68. motostřeleckého pluku ve Vimperku mezi lety 1966 a 1969. V interview se mimo jiné dočtete, že k ozbrojenému střetu mezi ČSLA a okupanty na některých místech naší republiky nedošlo vlastně jen náhodou.

Prohlédněte si podrobný obsah prvního vydání Zbraní!

Některé válečné osudy naopak vzbuzují lehký úsměv na rtech. Dokazuje to článek o peripetiích zapomenuté sovětské ponorky Šč-209, která na jedné z patrol z nedostatku lepších cílů palubním dělem rozstřílela alespoň turecký škuner Dervish s nákladem jablek a ořechů, čímž jen pramálo přispěla k vítězství Sovětského svazu.

Když se řekne „zbraň“, mnoha lidem se na prvním místě vybaví vojenská puška. A je jen málo tak slavných pušek, jako je americká M-16. Jak to, že přes své stáří a kontroverzní pověst doposud nenalezla jednoznačně lepšího nástupce? I tomu tématu se budeme věnovat.

Puška M16

Na závěr už jen upozorním na krátký článek o příručkách německé Luftwaffe, určené pilotům i pozemnímu personálu k rozpoznávání nepřátelských letounů. Domnívám se totiž, že reprodukce původních dobových materiálů v nabídce vojensko-historických časopisů dosud chyběly a že tak Zbraně vyplňují jednu malou mezeru.

Jiří Suchánek, šéfredaktor