MADE IN CHINA aneb co Čína dala světu

V dnešní době hromada věcí pochází z Číny. Od počítačů přes plastové výrobky po oblečení. Ale Čína kromě ,Čínských šuntů‘ dala světu i vynálezy, které běžně používáme. Schválně, jestli víš, které to jsou?

Venku prší, a tak Dominikovi a Sáře nezbývá nic jiného než sedět doma. V jednu chvíli Dominik vytáhne ze skříně mikinu a jeho oči spočinou na cedulce. 

,, No jo.“ postěžuje si,,, Zase Made in China.“

,,Dneska je všechno Made in China.“ ozve se Sára od knížky.

KAPESNÍK

,,Tak to teda není!“ začne se hádat Dominik,,, Třeba tady na balení papírových kapesníků je napsáno: Vyrobeno v Německu.“

Sára nezvedaje oči od knížky prohlásí:,, No to sice jo, ale kapesník vymysleli v Číně.“ Pak se rozpovídá, což u ní není zvykem:,, Na některých vyobrazeních ze Staré Číny mají postavy na hlavě nařasenou látku. Historikové se domnívají, že jde patrně o první kapesník, který chránil před sluncem.“

Mluví jako Wikipedie, napadne Dominika. Pak ho ale napadne si Sáru trochu vyzkoušet.

PAPÍR

,, A co papír? Nejbližší papírna je v Trutnově.“ pronese Dominik. Sára se jen pousměje a řekne:,, No to sice jo, ale papír pravděpodobně taky vynalezli v Číně asi ve 2. století našeho letopočtu. Za otce papíru je považován Cchaj Lun, který v rove 105 našeho letopočtu vylepšil jeho složení a výrobu. Papír se v Číně vyráběl z vláken konopí a bavlny, ale později se začal vyrábět z mnohem dostupnějších surovin, jako například ze starých hadrů, pilin a kůží.“

,,No a první toaleťák vynalezli v USA. Psali to na Googlu.“ pronese Dominik.

Z postele se ozve smích a pak Sára odpoví:,, Jenže sis to asi nepřečet správně. Toaleťák se v Číně vyráběl už od roku 600 z rýžové slámy.“

HODINOVÝ STROJEK

,,A hodiny vynalezli Britové, protože nikdy nechodí pozdě.“ nevzdává to Dominik.

,,Ne.“ prohlásí Sára a Dominik protočí oči v sloup zhrozen představou dalšího výkladu. A ten opravdu přijde:,, Hodinový strojek vynalezli v Číně asi kolem roku 1500 našeho letopočtu. Mnich jménem Yi Xing stavěl prototyp hodinového strojku dvacet let. V tomto stroji pohyb celého systému zajišťovala odkapávající voda. Yi Xing se nejdřív sodtředil na pohyb planet, a pak časové úseky postupně zkracoval, až sedostal na čtyřiadvacet hodin, tedy jeden den. Vynález hodin se ale připisuje Němci Petru Henleinovi, který nahradil doposud používaná závaží pružinou. Stejně si ale myslím, že Yi Xing byl lepší, když si to postavil celý sám.“

KNIHTISK

,,A knihtisk vynalezl Johannes Gutenberg v 15. století!“ zvolá Dominik jist si svým vítězstvím.

,, Neříkali jsme si ve škole náhodou, že knihtisk vynalezli Číňané v 11. století?“ podívá se Sára na Dominika s vítězným úsměvem. Dominik se zastydí. Proč jenom minulé pondělí nedával pozor?

Sára prohlásí:,, Za vynálezce knihtisku je považován kovář Bi-Sheng. Sice byl první, ale jeho knihtisk byl docela složitý. Text se složil z hliněných razítek se znaky, pak se slepil klihem, deska se natřela inkoustem a obtiskla na papír či pergamen, pak se deska zahřála a tím klih povolil. A tohle se opakovala, dokud nebyla hotová celá knížka. Nejstarší nalezená takto zhotovená kniha je soupis zákonů Sandem Remum.

Pak se zamyslí a řekne:,, Takže si příště laskavě zopakuj dějepis, až se mnou zase budeš chtít soutěžit.“

Dominik sklopí oči. Tohle se mu nepovedlo. Příště vyzve Sáru na běžecký závod. Určitě vyhraje. I když Sára přece jenom trénovala.  Ne. Příště bude radši mlčet.