Tři nejčastější druhy podvodů, se kterými se můžete setkat

Technologie a platební možnosti se vyvíjejí a s nimi i důmyslnost podvodníků. Jak uchránit sebe a své finance před útoky podfukářů a šejdířů? Neznalost neomlouvá a znalost přeje připraveným. Představme si proto tři nejčastějších typy kyberpodvodů.

1. Phishing

Slovo phishing vzniklo z anglického fishing (rybaření) a zahrnuje hned několik způsobů, kterými vám podvodník na internetu hází udičku. Nejčastější praktikou phishingu je odesílání e-mailů z podvodných bank napodobujících ty skutečné. Za cíl mají dostat z vás přihlašovací údaje k bankovnímu účtu nebo číslo a CVV vaší karty. Schovávají se například za změnu hesla apod. Jestliže se necháte nachytat a do takového e-mailu své údaje zadáte – ihned se dostanou k podvodníkovi, který začne jednat.

Náš tip: Nikdy nevyplňujte své údaje jinde než v aplikaci nebo na oficiálních stránkách své banky a pro jistotu pravidelně kontrolujte stav financí na svém běžném účtu.

2. SMS

Textovky jsou stálicí mezi podvody a nejčastěji vás chtějí nalákat na snadný výdělek a fantastickou výhru. Mnohdy se podvodníci snaží vyvolat strach, že nastala situace, kterou je třeba rychle vyřešit. SMS většinou obsahuje odkaz, který vás navede k vyplnění personálií nebo k platebnímu portálu, kde jste vyzváni k úhradě poštovného za doručení slibované výhry.

Náš tip: Všimněte si jazykové nepřesnosti, špatné gramatiky a neklikejte na obsažený odkaz. Pozor dávejte zejména na odkazy ze zkracovačů, kde nepoznáte skutečnou cílovou stránku odkazu.

3. Nigerijské dopisy

Nigerijské dopisy nebo také Scam419 patří mezi specifický druh podvodu, který vznikl z řetězových dopisů a velmi se rozšířil v devadesátých letech. Podvodník se snaží vymámit z oběti peníze prostřednictvím e-mailů nebo dopisů pod různorodými záminkami. Dopis častokrát hraje na city oběti podvodu a obsahuje dojemný příběh (téma těžce nemocných dětí). Nigerijské dopisy se také týkají investic a dědictví. Obyčejně se jedná o to, že pisatel zdědil velkou částku peněz, ale potřebuje od vás přispět na právníka, aby se k penězům dostal. Vám pak samozřejmě jako kompenzaci pošle několikanásobek vašeho příspěvku.

Náš tip: Na žádný z dopisů neodepisujte. I když zareagujete negativně, dostanete se do podvodníkovy databáze a zaděláte si na velké množství nevyžádané pošty.

Foto: Pixabay.com