Radost z poznání
100+1 10/2013: Proč je výstup na Everest tak nebezpečný
Staré přísloví upřímně praví, že „za peníze v Praze dům“. Řečeno hezky natvrdo, za peníze lze pořídit všechno a nemusí jít zrovna jen o nemovitosti. Dobrodružství je dnes v kurzu a ze života si musíme urvat co nejvíce zážitků. Adrenalinové aktivity nechybí v nabídce žádné cestovní kanceláře hodné svého jména. Protože až se budete vytahovat před kamarády, povalováním na chorvatských plážích nikoho neohromíte. Musíte dál, výš a extrémněji. Plavání ve vodě na okraji Niagarských vodopádů? Dobrý začátek. Špatný není ani třicetidenní pobyt v australské buši jen s domorodým průvodcem, vakem na vodu a brčkem na vyšťourávání termitů. Jestli se ale chcete opravdu blýsknout, musíte na pořádný kopec, ideálně na ten nejvyšší.
Že na to nemáte věk, fyzičku ani psychickou odolnost, to je přece úplně jedno. Máte peníze, ne? Za peníze v Praze dům, Niagáry a termiti, tak proč ne Everest? Zaplatíte si nejlepší vybavení, pár dní tréninku a armádu šerpů – to by bylo, aby vás na ten vrchol nevytáhli. Náš redakční kolega Marek Telička, šéfredaktor časopisu Příroda, před nedávnem vzpomínal na svůj výstup na africké Kilimandžáro. A popsal scény jako z absurdního divadla. Například když několik nosičů doslova tlačilo obtloustlého turistu k vrcholu hory. Nebo když se párek postarších Němců rozhodl si při výstupu odpočinout – v křeslech, která tam pro ně nosiči dovláčeli. Když na to máte, nic není nemožné.
Současný byznys na Everestu je v principu úplně stejný. Z dvou set těl, která na hoře zůstala, se zde polovina objevila v posledních dvaceti letech. Na vrchol se snaží dostat úplně všichni: teenageři i čerství důchodci. Řada z nich si však cepín osahá až těsně před prvním výstupem. A že má být horolezectví pro tvrdé muže a odolné ženy? Ale prosím vás… Za peníze v Praze dům.
Podívejte se na podrobný obsah 100+1 zahraniční zajímavost 10/2013