Radost z poznání
Zbraně č. 15: Přednosti a slabiny stíhačky Messerschmitt Me 262 Schwalbe
Asi málokteré vydání Zbraní dokáže vyvolat takovou směs protichůdných pocitů než to, které právě vyšlo. Úvodní text o přelomovém modelu automatické karabiny Sturmgewehr MP 43/44 vzbudí nejspíš obdiv i obavu zároveň. Obdiv nad dokonalostí mnoha německých konstrukcí a obavu z toho, že tradiční preciznost tamních výrobců sloužila jedné z nejhorších diktatur, kterou kdy lidstvo poznalo. U poutavé historické sondy o britských ponorkách třídy K naopak nelze nevyprsknout smíchy – a vzápětí se nezhrozit nad zmařenými životy britských námořníků, oběťmi ambiciózních zbrojařských plánů britské admirality.
Pořádný kus napětí a dobrodružství v sobě nese příběh poručíka Petra Homoly, s nímž se mj. octneme na jihoamerickém „cvičáku“ Cizinecké legie v tropickém pralese, kde prší skoro 367 dní v roce. Zatímco rozhovor s příslušníkem českých speciálních sil pojednává pořád „jen“ o výcviku, studie o bombardovací ofenzivě proti islámským fanatikům se už vstřebává hůř. Přivolává totiž vzpomínky: kolikrát už jsme tenhle scénář viděli, pokolikáté se opakuje? Technologicky zdatná supervelmoc, proti ní nepřítel, který se nebojí zemřít, a chrání se tak, že se jednoduše rozptýlí na velké ploše mezi civilisty. Těžko říct, k čemu se v takovém případě hodí laserové navádění…
Zájem o poslední „rudou“ velmoc pravděpodobně u čtenářů zesílí rozsáhlá studie o čínských ozbrojených silách. Tak jako režim v Pekingu kombinuje komunistické totalitní řízení společnosti s prvky dravého kapitalismu v ekonomice, vykazuje podobnou dvojznačnost i jeho armáda. Dokázala by se všemi svými moderními zbraňovými komplexy vést dlouhodobý konflikt se zahraničním protivníkem? Nebo jde jen o ztuhlý kolos starých kádrů sloužící především k udržení domácího státu quo?
Podívejte se na podrobný obsah aktuáního vydání Zbraně č. 15