Radost z poznání
Válka REVUE Speciál podzim 2015: Porážka Německa v roce 1945
Věděli jste, že v roce 1945 byla průměrná doba přežití rekruta Wehrmachtu pouhé čtyři týdny a že ještě v posledních měsících války padlo přes jeden a čtvrt milionu německých vojáků? Německé ozbrojené síly byly již jen stínem své bývalé slávy z dob, kdy se jim s lehkostí dařilo obsazovat jednu zemi za druhou. I přes bezpochyby žalostný stav armády, která byla po několikaletém vyčerpávajícím boji doplňována nedostatečně vycvičenými mladíky i muži, kteří dříve kvůli zdravotnímu stavu u odvodu neprošli, dokázali Němci vzdorovat ještě více než půl roku poté, co spojenecké armády dosáhly hranic samotného území říše.
Jak je možné, že armáda unavených veteránů mohla tak dlouho zadržovat materiální i lidskou přesilu západních Spojenců a Rudé armády? Jedním z nejsilnějších faktorů byla jistě pohnutka, která je vlastní všem národním vojskům bránícím území své vlasti, a sice odhodlání nepustit nepřítele do nitra země. U velké části německého národa (a zvláště u té nejmladší generace), jehož smysl pro vlastenectví byl vlivem 12 let působící propagandy doslova vybičován do extrému, se tak proto setkáváme s odporem „do posledního náboje“, doprovázeným fatalistickým přístupem k vlastnímu osudu.
V tomto svazku ediční řady Válka REVUE Speciál jsme se rozhodli zaměřit se vedle důležitých vojenských střetnutí a dějinných milníků na celou řadu faktorů, jež způsobily protahování konce války do května 1945. Proto si budete moci přečíst například o zbrojní výrobě v letech 1944–1945, o stavbě ozbrojených sil při obraně říše, o domobraně Volkssturm nebo o neúspěšném pokusu o svržení nacistické moci v Mnichově. Nebude chybět encyklopedie, v níž si představíme výstroj amerického a sovětského vojáka koncem války a příslušníka Volkssturmu. Rovněž se můžete těšit na duel těžkých tanků Tiger a Pershing či na článek o kuriózním německém projektu letounu Bachem.