Jak vybrat vhodný holicí strojek?

Potřebujete nový holicí strojek a nejste si jisti výběrem? Nabídka je dnes velice široká a zorientovat se v ní není jednoduché. Máme pro vás základní přehled parametrů, na které se zaměřit.

Ruční, nebo elektrický holicí strojek?

V první řadě se musíte rozhodnout, zda dáte přednost elektrickému holicímu strojku, nebo bude lepší volbou klasické holítko se žiletkami. Obě varianty mají své výhody a nevýhody.

Ruční holicí strojky jsou v podstatě produktem evoluce tradičního ručního holení břitvou. Nabízejí dokonale hladké oholení. Jsou vhodné pro ty, kteří se holí pravidelně a nechtějí ani náznak strniště. Naopak v případě strniště a delších vousů už jsou žiletky samozřejmě zcela nevhodné. Nevýhodu může někdo spatřovat v nižší ekologičnosti – minimálně hlavice musíte pravidelně měnit a vzniká tak větší množství odpadu.

Stále oblíbenější variantou jsou elektrické holicí strojky. Nabízejí jednoduchou možnost oholení, které nedráždí pokožku. Nepotřebujete přitom žádnou holicí pěnu a další vybavení. Díky různým výměnným hlavicím navíc můžete dát svým vousům kompletní péči – můžete zkrátit delší vousy, zastřihnout okraje i dosáhnout dokonale hladkého oholení.

Pánský vs. dámský holicí strojek

Muži a ženy mají odlišnou pokožku i chloupky. Dámské chloupky jsou zpravidla jemnější a pokožka citlivější. A zatímco ženy se pomocí strojku zbavují především tělního ochlupení, muži ho mohou využívat na vlasy, vousy i tělo. Pro každý účel přitom mohou mít různý holicí strojek nebo lze sehnat i multifunkční zastřihovač se širokou nabídkou různých nástavců.

V neposlední řadě se strojky liší také designem či velikostí pro pohodlné držení.

Jaký máte rozpočet?

Vstupní investice do elektrického strojku je vždy vyšší oproti holítku. Životnost strojku je nicméně několik let a zejména při častém holení je dlouhodobě nákladnější variantou klasické ruční holení pomocí holítka. Potřebujete totiž holicí pěnu, často budete dokupovat náhradní hlavice a kvůli podráždění pokožky se neobejdete bez vody po holení.

Jak v klasických holítkách, tak v elektrických strojcích jsou značné cenové rozdíly. Roli hraje značka výrobce, počet břitů (resp. planžet) a různých hlavic apod. Velice obecně lze říct, že prvotní investice do holítka bude v řádu stokorun, elektrické strojky se budou cenově pohybovat v jednotkách tisíc korun.

Holení na cestách

Holicí strojky s akumulátorem jsou skvělou volbou na cesty. Doma strojek jednoduše dobijete a na cestu vyrazíte s jedním malým zařízením. Žiletky sice nejsou ani na palubě letadla problém, počítat ale musíte i s holicí pěnou a další kosmetikou v lahvičce o malém objemu – a každá věc navíc je na cestách tak trochu komplikací. Jste-li tedy často mimo domov, elektrický strojek bude ideální variantou.